W złotych kolczykach jej do twarzy

Złoto jest obecnie tym, w co warto inwestować. Jego cena waha się jedynie w niewielkich widełkach, więc nie ma niebezpieczeństwa utraty majątku. Dotyczy to zarówno tych dużych kwot, jak i tych zupełnie symbolicznych. Bowiem dobrą inwestycją jest także zakup złotej biżuterii, na przykład złotych kolczyków czy bransoletki.

Próby i skala karatowa

Złoto oceniamy według zawartości w nim innych metali, zwiększających jego trwałość. Możemy to ustalić za pomocą próby złota bądź karatów. Najwyższa próba, czyli 999, to zawartość w danym przedmiocie 99,9% czystego złota (mogą to być sztabki), z kolei próba 333 to tylko 33 % zawartości czystego złota (jest to najtańsza biżuteria). Dla porównania 24 karaty to próba najwyższa, a 8 karatów odpowiada próbie najniższej.

Kolory złota

Od lat najpopularniejszym kolorem złota, z którego wyrabia się biżuterię, na przykład złote kolczyki i obrączki, jest żółty i biały. Innymi, mniej popularnymi odcieniami tego kruszcu są róż i czerwień. Wszystko uzależnione jest od zawartości w składzie innych metali. I tak białe złoto to stop złota, srebra i niklu lub też palladu, złoto żółte jest uzupełnione o miedź i cynk. Dla uzyskania złota różowego dodajemy cynk i pallad, a czerwonego dużą ilość miedzi.

Ładnie wykonana biżuteria zawsze cieszy oko, bez znaczenia czy to łańcuszek, broszka czy złote kolczyki. Można wybierać taką z masowej produkcji lub, jeśli wolimy niepowtarzalne wzory, skorzystać z usług rzemieślnika.