Nudności to jeden z pierwszych objawów, jakie odczuwają kobiety w ciąży. Zwykle pojawiają się rano, w początkowych tygodniach ciąży i często prowadzą do wymiotów. Bezpośrednią przyczyną są zachodzące zmiany hormonalne w organizmie kobiety, niedobór witamin lub silne, drażniące zapachy.
Skąd się biorą mdłości?
Ośrodek wymiotów znajduje się w rdzeniu przedłużonym mózgu. Odbiera bodźce z narządów klatki piersiowej, narządów przedsionkowych, jamy brzusznej, ośrodków korowych i tzw. okolic chemoreceptorów. Ośrodek ten jest stymulowany przez nerwy zlokalizowane w żołądku, przeponie, w mięśniach brzucha i przełyku. Prowadzi to do wywoływania nudności i prawdopodobnie odruchu wymiotnego. Ten mechanizm wywołujący nudności jest związany z wieloma stanami w organizmie. Ponadto występują charakterystyczne objawy towarzyszące, takie jak bladość, ślinotok czy kołatanie serca. Należy zauważyć, że nudności nie zawsze oznaczać muszą późniejsze wymioty.
Mdłości w ciąży
Mdłości to jeden z pierwszych objawów odczuwanych przez kobiety w ciąży. Mogą pojawić się nawet w ciągu dwóch do czterech tygodni po zapłodnieniu. Zwykle pojawiają się rano, kiedy kobieta jest na czczo i powodują wymioty. Wynika to ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety.
Mdłości występują najczęściej w pierwszej ciąży. Nudności najczęściej spowodowane są zmianami psychosomatycznymi i hormonalnymi. Ten ostatni obejmuje produkcję hCG, komórkowej gonadotropiny, która występuje tylko podczas ciąży. Uważany między innymi za ochronę wczesnego płodu, poziom tego hormonu wzrasta w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży. W efekcie dochodzi do stymulacji jajników do produkcji estradiolu, który wpływa na uczucie mdłości. Kiedy poziom hormonów normalizuje się, ilość estradiolu spada, a objawy ustępują. Przede wszystkim brakuje im także witamin z grupy B, których organizm w ciąży potrzebuje ponadprzeciętnie. Przyczyną może być także nieprzyjemny, drażniący zapach, jak np. perfumy. Objawy nasilają się pod wpływem emocji, napięcia i zmęczenia. Kobiety cierpiące na chorobę morską i chorobę lokomocyjną są również bardziej narażone. Nudności w czasie ciąży mogą być reakcją obronną organizmu na niewłaściwe odżywianie się.
Leki na mdłości w ciąży
Obecnie dostępne jest wiele gotowych preparatów, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży. Dostępne bez recepty tabletki i leki na mdłości w ciąży (tutaj) zazwyczaj zawierają właściwe ekstrakty roślinne i witaminy. Wyciąg z kłącza imbiru i rumianku wspomagają pracę układu pokarmowego i łagodzą objawy mdłości. Magnez i witaminy z grupy B wspomagają układ nerwowy i zmniejszają uczucie zmęczenia. Preparaty na mdłości w ciąży są dostępne w praktycznych formach, takich jak tabletki, gumy do żucia lub pastylki do ssania.