Męskie buty do biegania – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Bieganie jest to coraz częściej uprawiany sport. Nie ma w tym nic dziwnego. Bieganie lub jogging ma szereg właściwości prozdrowotnych. Wiele osób traktuje ponadto bieganie jako formę rywalizacji. Bieganie ma jednak kilka mankamentów, o których warto pamiętać. Będziemy tutaj rozmawiać szczególnie o tym, dlaczego warto mieć dobre buty do bieganie, szczególnie w odniesieniu do butów męskich.

Męskie buty do biegania – czy płeć ma znaczenie?

Warto na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, które w zasadzie nasuwa się samo, a mianowicie czy istotne jest rozdział na męskie buty do biegania oraz damskie buty do joggingu. Od razu wspomnimy, że są również buty typu unisex, ale raczej mężczyznom się ich nie poleca.

Pomijając oczywiste fakty, takie jak inny design, czy zakres rozmiarów, wydawałoby się, że nie ma istotnych różnic, pomiędzy butami do biegania męskimi a damskimi. Słowo klucz tutaj stanowi „istotne„, ponieważ nawet małe różnice będą mieć znaczenie, tym większe im więcej biegamy.

Buty do biegania męskie, są najczęściej po prostu wykonane bardziej solidnie oraz mają lepszą amortyzację.

Dlaczego w męskich butach dobiegania jest lepsza amortyzacja?

Nie chodzi tutaj oczywiście o to, aby sugerować, że buty damskie są gorsze. Męskie buty do biegania, muszą po prostu znosić większe obciążenia. Mężczyzna o takim samym wzroście co kobieta (zakładając normalne BMI obojga), będzie ważył więcej.

Nie jest jednak dobrym pomysłem też kupować męskich butów przez kobiety, ponieważ taki but będzie więcej ważył.

Na krótkim dystansie, może być to odczuwalne tylko nieznacznie, ale jeśli biegamy maratony, czy półmaratony, to odczujemy faktycznie większe zmęczenie nóg, które muszą przenosić zdecydowanie większy ciężar. Na wspomnianych dystansach podnosimy każdą nogę kilkadziesiąt tysięcy razy, więc nawet kilkanaście gramów więcej, daje dość duży ciężar.