papuga w klatce dla ptaków

Jak wybrać odpowiednią klatkę dla ptaków?

Jeśli zdecydujesz się na posiadanie ptaka jako zwierzęcia domowego, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zakup klatki dla ptaków. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kupno papużki czy drozda, ważne jest, aby wybrać odpowiednią wielkość klatki.

Wielkość klatki dla ptaka ma znaczenie

Nie należy popadać w skrajność i kupować największej klatki dla ptaków, jaka zmieści się w mieszkaniu. Ptak będzie czuł się w takim „domu” nieswojo. Druga strona medalu jest taka, że zbyt mała klatka może sprawić, że ptakowi będzie ciasno, odłupie sobie skrzydła i umrze z głodu z powodu siedzącego trybu życia. Na przykład małe ptaki (czajki i szpaki) potrzebują klatki o wymiarach co najmniej 80x40x50 cm, a większe (kanarki) – 100x50x60 cm. Jeśli chcesz trzymać dwa ptaki w jednej klatce, jej wymiary muszą być oczywiście większe.

Wielu właścicieli traktuje klatkę przede wszystkim jako element dekoracyjny i kupuje wymyślne klatki, zapominając, że klatka jest domem dla ptaka. Najważniejsze jest, aby klatka była dobrej jakości i funkcjonalna. Powinna być wykonana z nietoksycznych materiałów i być trwały. Mnóstwo małych elementów i winietek może być miejscem gromadzenia się brudu i zarazków.

klatki dla ptaków

Klatki i woliery dla ptaków egzotycznych

Najlepszym materiałem na klatki dla ptaków jest stal nierdzewna, zwłaszcza jeśli jest powlekana polimerem: takie klatki są piękne, pochłaniają mniej zapachów i są łatwe do czyszczenia. Radzimy kupować klatki dla ptaków od zaufanych producentów: tanie szybko się odklejają.

Najlepiej nie kupować klatek drewnianych. Klatki z ramami z twardego drewna nie są odpowiednie: w szczelinach częściej pojawiają się szkodniki, a ptak może uszkodzić ramę dziobem. Zwróć uwagę na wygodę klatki, tak aby można ją było łatwo czyścić, podawać pokarm i wymieniać wodę.