Jak wybrać złotą biżuterię damską?

Stając przed wyborem złotej biżuterii damskiej, na pewno nigdy nie należy zbyt szybko podejmować pochopnych decyzji. Taki zakup ma być przecież zakupem na lata. Trzeba go przemyśleć i dobrze przeanalizować różne opcje do wyboru, by nie kupić czegoś, co nie będzie nawet warte swojej ceny.

Cena ma znaczenie

Niestety ale tak jest praktycznie zawsze, a już na pewno w przypadku biżuterii. Po cenie wyrobu często można od razu ocenić mniej więcej jego jakość, choć nie należy podchodzić do tego zbyt dosłownie, aby się nie sparzyć. Cena zależy też przecież od marży nakładanej przez sklep, popularności tego sklepu czy nawet lokalizacji punktu sprzedażowego, bo w końcu za biżuterię zapłaci się więcej w centrum Warszawy niżeli na obrzeżach małego miasteczka. Wartość złotej biżuterii damskiej lepiej więc ocenić na podstawie innych czynników. Dwa z nich będą mieć szczególnie duże znaczenie. Są to próba złota oraz waga materiału.

Próba złota

Informuje ona potencjalnych nabywców o tym, ile prawdziwego złota jest w konkretnym elemencie biżuteryjnym. Zanim bowiem jakikolwiek pierścionek czy naszyjnik trafi do zakładu jubilerskiego, zostaje on poddany szczegółowym badaniom, na podstawie których określa się próbę zastosowanego w nim metalu szlachetnego. Nie ma jednak takiej możliwości, by biżuterię wykonać w stu procentach z czystego złota. Ten metal szlachetny w swojej naturalnej formie okazuje się bowiem zbyt miękki. Należy więc połączyć go z uzupełniającymi go tworzywami, aby nadać mu wyższej odporności na odkształcenia, zarysowania i wszelkie inne możliwe uszkodzenia mechaniczne.

Ciekawe alternatywy dla złota

A jeśli nie złota biżuteria damska (tutaj), to co innego? Wybór jest spory, a ciekawych i równie wartościowych propozycji naprawdę wiele. Chcąc jednak zainwestować w coś porządnego, co można będzie nosić latami, warto cały czas pozostać w temacie metali szlachetnych. Bardzo dobrymi alternatywami dla złota będą chociażby srebro czy miedź, ale też i niektóre mniej znane tworzywa, takie jak nikiel bądź platyna.